Studiefinanciering op het mbo

Geschreven op:
Geld en werk

Als mbo’er heb ook jij recht op geld van de overheid voor je studie. Dit heet een studiefinanciering. Je hebt vrijwel dezelfde rechten als een hbo of wo-student. Weten wat die zijn? Lees dan gauw verder!

Wat is een studiefinanciering? Dit is een hulpmiddel die door de overheid in het leven is geroepen om letterlijk je studie mee te betalen dus. Binnen deze studiefinanciering zijn er verschillende middelen zoals een lening, beurs (gratis geld van de overheid) en studentenov. Weten waar jij recht op hebt als mbo’er? We gaan alle onderdelen even voor je af:

Basisbeurs

wat is het? De basisbeurs is een maandelijks zakcentje wat je krijgt van de overheid. Als je je studie binnen tien jaar haalt hoef je dit niet terug te betalen. Studenten tussen de 18 en 30 jaar oud in het mbo kunnen een basisbeurs krijgen.

Om je vast een idee te geven:  De basisbeurs voor een thuiswonende student in het mbo 99,94,- in 2024. Voor uitwonende mbo-studenten is dit maximaal 326,16 in de maanden augustus tot en met december in datzelfde jaar.

Heb je recht op een aanvullende beurs en leen je maximaal bij? Dan komt de maximaal mogelijke studiefinanciering uit op 725,73,- voor thuiswonende studenten en 1.142,63 voor uitwonende studenten per maand.

Je hebt recht op een studiefinanciering als je een BOL-opleiding volgt en minimaal 18 jaar bent.

*Let op: Een lening moet je áltijd terug betalen.

Hoe lang je als mbo student recht hebt op een studiefinanciering hangt af van het niveau opleiding die je doet: Als niveau 1 of 2 student heb je net zo lang recht op studiefinanciering als dat je staat ingeschreven bij je opleiding.

Ben je een niveau 3 of 4 student? Dan heb je maximaal vier jaar recht op de basisbeurs en aanvullende beurs. Daarna mag je nog drie extra jaren lenen én reizen met je studentenov. Is dat even een goede deal. 😉

Studiefinanciering terugbetalen

Ho ho, niet te vlug. Naast de basisbeurs moet je al het geleende geld terugbetalen aan de overheid mét rente. Dat is een extra percentage (deel) die maandelijks bij je geleende geld wordt opgeteld, om de inflatie (daling in waarde van geld) te compenseren, aangezien je pas vele jaren later je lening terugbetaald. Over tien jaar kan 1000,- nu dan bijvoorbeeld nog maar 900,- waard zijn.

Studentenov

Voor niveau 1 en 2 is het studentenreisproduct een gift (cadeautje). Dit hoef je dus niet terug te betalen.

Doe je mbo 3 of 4? Dan worden de reiskosten eerst vergoed door de overheid, mits je binnen 10 jaar je diploma haalt. Haal je deze niet? Dan moet je binnen 10 jaar de ov kosten mét rente terugbetalen. Extra motivatie voor je studie dus 😉

Heb je een bijbaantje?

Geen probleem! De bijverdiengrens (het maximale bedrag was je mag verdienen als student) Is op 1 januari 2024 afgeschaft.

Nog vragen of onduidelijkheden? Check dan deze link!

Heb ik recht op studiefinanciering in het mbo? - OCO (onderwijsconsument.nl)