Numerus fixus: wat is het, hoe werkt het en waarom bestaat het?
Ben je begonnen in je examenjaar en is de volgende stap na het eindexamen wellicht een vervolgstudie. Ben je misschien de term ‘numerus fixus’ hebt zien langskomen. Maar wat is het eigenlijk en hoe werkt het en waarom wordt het gebruikt?
De ene studie is populairder dan de ander dat begrijp je vast wel. Dat is ook de rede dat er een numerus fixus is. Het is een term uit het Latijn dat 'vast aantal' betekent. Dit houdt in dat er een vast aantal plaatsen beschikbaar is voor een studie. Zijn er meer aanmeldingen dan plekken voor een studie. Dan wordt er meestal een selectie gehouden om te zien wie zich daadwerkelijk mag plaatsen. Het aantal plaatsen wordt in de meeste gevallen bepaald door de overheid, maar de selectie zelf mogen universiteiten meestal zelf indelen, met natuurlijk enkele uitzonderingen.
Hoe werkt een numerus fixus studie?
Elke studie kan een andere selectieprocedure hebben. Bij sommige studies ligt het aantal aanmeldingen zo laag ligt dat bijna iedereen die echt die studie wil kiezen er wel door komt. Dit is zeker niet bij alle studies. Elke universiteit heeft haar eigen selectie binnen de regels van de overheid.
Paar voorbeelden van selectieprocedure: het kan zo zijn dat het deels worden bepaald door een toetsscore en deels door een gewogen loting. Het kan ook dat je een online vragenlijst en een soort examen maken.
Er zijn landelijke regels op het gebied van de numerus fixus. Zo mag je je voor maximaal twee fixus-opleidingen aanmelden per studiejaar. Voor de studies geneeskunde, tandheelkunde, fysiotherapie, verloskunde en mondzorgkunde mag je je zelfs alleen maar voor één universiteit aanmelden. Ook kan je je meestal maar een maximaal aantal keer inschrijven voor een studie. Over het algemeen is dit drie, maar voor geneeskunde is dit bij sommige universiteiten zelfs maar één keer. Daarnaast geldt voor de meeste plekken de uiterste aanmelddatum van 15 januari.
Waarom bestaat het?
Waarom hebben we eigenlijk een numerus fixus? Kort antwoord: om te zorgen dat er niet te veel mensen een bepaalde studie gaan volgen. Het kan er ook voor zorgen voor meer diversiteit en wellicht een betere selectie van studenten. Met een selectie kan je de toekomstige studenten al op de proef stellen. Zo worden er toetsen gegeven waarbij niet alleen je kennis wordt getest, maar ook je inlevingsvermogen.
Hoge kwaliteit, tekort aan docenten, materialen, budget ect.
Daartegenover is de vraag of er misschien een betere manier is om geschikte studenten te kiezen voor een opleiding en of de numerus fixus wel echt nodig is bij een studie. Er is bijvoorbeeld nog steeds een tekort aan mensen in de zorg, terwijl er juist een numerus fixus is bij de opleiding geneeskunde. Daarnaast kan bijvoorbeeld een loting erg oneerlijk zijn, doordat ‘pottenkijkers’ evenveel kans hebben als gemotiveerde studenten.
Mocht je je willen aanmelden voor zo’n studie, dan wensen wij je alvast heel veel succes!